Haber

ABD eski Dışişleri Bakanı Kissinger’ın ‘müzakere’ yazısına Ukrayna’dan tepki

Richard Nixon döneminde ABD’de Dışişleri Bakanı olan Henry Kissinger’ın The Spectator dergisinde yazdığı yazı Kiev yönetiminden tepki aldı. Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky’nin danışmanı Mikhail Podolyak, Kissinger’ın Rusya’nın elindeki toprakları ilhak ederek barış için müzakere masasına gelme zamanının geldiğini açıklaması sonucunda, “Ukraynalılar pahasına şeytanla bir anlaşma” dedi. topraklar kötü bir barıştır.”

Eski ABD Dışişleri Bakanı Kissinger, The Spectator’daki makalesinde şöyle yazmıştı: “Halihazırda yapılmış olan stratejik değişiklikleri geliştirme ve barış müzakereleri için yeni bir yapıya entegre olma zamanı yaklaşıyor. Tarafsızlık alternatifi artık anlamlı değil. Kissinger, Mayıs ayında Rusya’nın ele geçirdiği bölgelerden ancak 2014’te ilhak ettiği Kırım’ı müzakere masasına oturtarak çekilmesiyle barış sürecinin başlatılabileceğini de öne sürmüştü. Kissinger’ın bu yazısı Kiev yönetiminin tepkisine neden oldu.

“KISSINGER SAVAŞI HENÜZ ANLAYAMIYOR”Ukrayna Devlet Lideri Zelenski’nin danışmanı Podolyak, Kissinger’ın mektubuyla ilgili resmi Telegram hesabından yaptığı açıklamada, “Sayın Kissinger, 10 aylık savaşın doğasını ve dünya üzerindeki etkisini hâlâ anlayamamıştı. Eski Dışişleri Bakanı talep etti, ancak yüksek sesle söylemekten korktuğu tarif basitti. Doğu Avrupa’nın diğer ülkelerine karşı saldırmazlık garantisi vererek Ukrayna’nın bazı kısımlarını feda ederek saldırganı yatıştırmak” dedi.

Böyle bir barışın ‘kötü bir barış’ olduğunu vurgulayan Podolyak, “Basit çözümlerin tüm taraftarları bariz olanı hatırlamalıdır. Ukrayna toprakları pahasına şeytanla yapılan herhangi bir anlaşma kötü bir barıştır. Böyle bir anlaşma Putin için bir zaferdir. ve dünyadaki otokratlar için bir başarı reçetesi olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu