Haber

Evinde gizli bilgilerle eski FBI analistine 46 ay hapis

ABD eski Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki malikanesinden çıkan “gizli belgeler” soruşturması kapsamındaki davanın yansımaları devam ederken, ABD’de bir başka “gizli belge” soruşturmasında karar çıktı.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Missouri Batı Bölgesi Yargıcı Stephen Bough, ekim ayında hatasını kabul eden ve ulusal savunma bilgilerini içeren belgeleri ofisinde saklayan 50 yaşındaki Kingsbury’yi 46 ay hapis cezasına çarptırdı. Kansas’ta ikamet.

2004’ten 2017’ye kadar Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Missouri şubesinde “istihbarat analisti” olarak görev yapan Kingsbury, en önemli ulusal güvenlik bilgilerine erişebiliyordu. Kingsbury, Ekim 2022’de evinde 386 belge sakladığını itiraf etti.

TRUMP HAKKINDA “GİZLİ BELGELER” SORUŞTURMASI

“Gizli belgeler” soruşturması kapsamında 8 Ağustos 2022 sabahı Donald Trump’ın Florida’daki konutuna baskın düzenlendi ve yaklaşık 15 kutu belge ele geçirildi.

Soruşturma sonucunda hazırlanan 49 sayfalık iddianamede Trump, Beyaz Saray’daki görevinden ayrılırken yanında gizli belgeler götürmek ve federal soruşturmaları engellemekle suçlandı. Trump, 13 Haziran’da Florida’daki federal mahkemede yargıç huzuruna çıktı ve bilinmeyen belgelerle ilgili olarak kendisine yöneltilen 37 diğer suçlamayı reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu