Ekonomi

EYT şubatta Meclis’ten geçecek! Düzenin unsurları belirlendi

Pazartesi günü TBMM’ye sunulması beklenen EYT kanun teklifi ilk etapta 8 madde olarak hazırlandı. Ama Erdoğan’ın “Kanunda sadece EYT ile ilgili düzenlemeler olsun”Talimattan sonra 5’e düşürüldü. Buna göre, prim gün ve yılını yaş bitiminden önce tamamlayan ve 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlara emeklilik hakkı tanınacak. Teklifte, emeklilikten sonra çalışmaya devam edeceklere sigorta primi teşviki, kamuya giden taşeronların ise emekliliğinin isteğe bağlı olması öngörülüyor. İki hafta içinde yasalaşması bekleniyor.

AK Parti, EYT ile ilgili 5 maddelik yasa teklifini tamamladı. Edinilen bilgiye göre, Pazartesi günü sunulması beklenen EYT kanun tasarısının iki unsuru icra ve icra, kalan üç unsuru ise düzenleme.

Ocak ayının başından bu yana AK Parti kümesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileriyle EYT konusunda sık sık görüşme noktasına geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 10 gün önce AK Parti Genel Merkezi’nde kümeye sunum yaptı. Ardından AK Parti kümesi, EYT taslağının yasa tasarısına dönüştürülmesi için çalışmalara başladı. Edinilen bilgiye göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından önceki gün AK Parti kümesine verilen EYT Kanun Teklifi ilk etapta 8 unsur olarak hazırlandı. Ama sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Kanunda sadece EYT ile ilgili düzenlemeler olsun”Talimatın ardından bu sorunlar 5’e düşürüldü.

İŞTE O TEKLİFİN MADDELERİ

EYT kanun teklifinin ilk sayısında emeklilikten sonra sosyal güvenlik primi ödeyerek çalışmaya devam edecek vatandaşlar için sosyal sigorta primi teşviki var.

İkinci unsurda, 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup, prim gün ve yılını yaş bitmeden tamamlayanların emekliliği ile taşeronlardan kamu şubesine geçenlerin emekliliği isteğe bağlıdır.

AK Parti çalışanları, “Kamu sektörüne geçtikten sonra müteahhitler için emeklilik şartı vardı ama biz bunu isteğe bağlı hale getirmeye karar verdik. Öncekiler bizi emekliye ayırsın diyorlardı, kamu çalışanları da bizi emekli etmeyin diyorlardı.” dedim.

2 HAFTADA TAMAMLANACAK

EYT yasa tasarısı, Pazartesi günü Meclis Başkanı’na sunulduktan sonra Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Daha sonra TBMM Genel Kurulu’nda yasalaşacak ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasına sunulacak. EYT yasası, Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak Şubat ayında yürürlüğe girecek. Tüm bu aşamaların yaklaşık 2 hafta içerisinde tamamlanması bekleniyor. EYT yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte emeklilik başvuruları da başlayacak.

doganhisarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu