Ekonomi

Güçlü Çin petrol için destek istiyor

Petrol, Çin talebinin sıfır Kovid politikasından vazgeçtikten sonra hızla toparlanacağına dair iyimserlikle Aralık başından bu yana en yüksek kapanışına hazırlanıyor.

ABD ham petrolü geçen haftaki yüzde 8’lik artışın ardından Salı günü yükselişini sürdürerek 81$’a ulaştı. Brent petrol de 87 doları test etti.

OPEC Genel Sekreteri Haitham Al-Ghais, sendikanın bu çeyrekte istikrarlı bir ham petrol piyasası öngörmesinin ardından küresel ekonomi hakkında “ihtiyatlı bir şekilde iyimser” olduğunu söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) aylık raporunun, Ukrayna’daki savaşa ve Çin’in hızla yeniden açılmasına yanıt olarak yaptırımların Rus akımları üzerindeki beklenen etkisi hakkında fikir vermesi bekleniyor.

ABD ham petrolü yıla kötü başladı

ABD ham petrolü, güçlü bir şekilde toparlanmadan önce, açılış haftasında küresel yavaşlama endişeleriyle çökerek yıla zorlu bir başlangıç ​​yaptı.

Çin’deki politika değişikliğinin yanı sıra petrol, doların zayıflamasıyla destekleniyor. Fed’in agresif faiz artırımlarına son verilmesi beklenirken, dolardaki zayıflık dikkat çekti.

ING Groep NV Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, “Çin’in ekonomik toparlanması, bu yıl Çin petrol talebinde güçlü bir artış görebileceğimize dair güveni artırıyor” dedi.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’in iyimser havasını yansıtan ülkenin üst düzey ekonomi yetkilisi, ekonominin bu yıl büyük olasılıkla salgın öncesi büyüme eğilimine döneceğini söyledi. Geçen hafta yapılan bir Bloomberg anketi, analistlerin Çin ham petrol tüketiminin 2023’te rekor kırmasını beklediklerini gösterdi.

Emtia boğalarının en güçlü seslerinden biri olan Goldman Sachs Group Inc., bu hafta başlarında beklenenden güçlü gelen ekonomik verilerin ardından Çin’in bu yılki GSYİH büyümesine ilişkin tahminini yükseltti. Banka, Çin ekonomisinin 2023 yılı büyüme tahminini yüzde 5,2’den yüzde 5,5’e yükseltti.

haber-dargecit.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu