Haber

İsrail’de emekli generaller, 37 pilotun “yargı reformunu protesto etme kararına” destek verdi

Bazı emekli İsrailli generallerin, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun yargının yetkilerini sınırlandırma önerisini protesto etmek için 37 savaş uçağı pilotunun eğitime katılmama kararına destek verdiği belirtildi.

İsrail Kamu Yayın Kurumu’nun (KAN) haberine göre, bazı eski hava kuvvetleri komutanları isimlerini vermeden Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant’a “ülkedeki gelişmelerden endişelerini dile getiren” bir mektup gönderdi.

Haberde, eski hava kuvvetleri komutanlarının mektupta, “Ülke güvenliğine yönelik somut tehlikeler ve sonuçlarından endişe duyuyoruz. Bu zor zamanda Hava Kuvvetleri Komutanı ve adamlarının yanındayız.” terimler yer aldı.

Konuşmaya konu olan mektupta, emekli komutanların, “yargı reformunu” protesto kararı alan orduda görev yapan pilotlara Netanyahu’nun destek verdiğini açıklaması değerlendirildi.

İsrail’in Haaretz gazetesinin dünkü haberinde, İsrail ordusunun “Çekiç Filosu”nda görev yapan 37 yedek pilotun tepki amacıyla 8 Mart’taki eğitime katılmayacağına dair ortak açıklama yaptığı belirtildi. yargının yetkilerini kısıtlayan teklife.

Netanyahu hükümetinin “yargı reformu”

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltacak bir yasa tasarısını planladıklarını duyurdu.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerini parlamentoya devretme yönündeki saldırıları, hükümet ile Yargıtay başta olmak üzere İsrail yargısı arasında gerginliğe neden oldu.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olarak görev yapan Yargıtay, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” muhalefet gerekçesiyle Meclis’in çıkardığı yasaları bozma yetkisine sahiptir.

Netanyahu hükümeti, Yargıtay’ın Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisini kaldıracağını açıkladığı yargı düzenlemesinde belirtti.

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, hükümetin yargı düzenlemesine yönelik itirazlarını yazılı olarak sunarken, korkularının “kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve kişi haklarının korunması”nın bozulmasına odaklandığını paylaştı.

Başta Tel Aviv olmak üzere ülkenin farklı kentlerinde Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine ve sağcı politikalarına karşı düzenlenen kitlesel gösteriler 9 haftayı geride bıraktı.

Hayfa, Batı Kudüs, Birussebi ve Netanya gibi büyük şehirlerin yanı sıra başta Tel Aviv olmak üzere ülkenin onlarca noktasında düzenlenen önceki gösterilerin sonuncusuna on binlerce İsrailli katıldı.

haberbogazliyan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu