Haber

Miçotakis’ten Türkiye açıklaması: Yunanistan da seçime gidiyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Associated Press’e (AP) verdiği röportajda, Türkiye’deki yeni hükümetin Batı’ya yönelik yaklaşımını gözden geçirmesini umduğunu belirtti.

Önümüzdeki hafta seçime de gidecek olan Yunanistan Başbakanı’nın Türkiye’de seçimi kim kazanırsa kazansın diyaloğa açık olduğuna dikkati çeken, “Ancak saf değilim, ülkelerin dış politikasının bir günde değişmeyeceğini biliyorum”söz konusu.

Türkiye’deki yeni hükümetle iyi ilişkiler kurmayı umduğunu yineleyen Miçotakis, şunları kaydetti: “Umarım seçimi kazanacak olan Türk hükümeti sadece Yunanistan’a değil, Batı, Avrupa, NATO ve genel olarak ABD’ye karşı tutumunu yeniden gözden geçirir. Ancak yine de gerçekçi olmalıyım, çok saf olmamalıyım ve bu Neden sağlam bir dış politikamız var? Bu, caydırıcılık ve savunma yeteneklerimizi güçlendirmeye devam edeceğimiz anlamına geliyor.ifadesini kullandı.

Yunanistan Başbakanı, Yunanistan’ın artan savunma harcamalarına ilişkin bir soru üzerine, “Keşke Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 2’sinden fazlasını savunmaya harcamak zorunda kalmasaydım. Ama maalesef bizden çok daha büyük ve agresif davranan bir ülkenin olduğu tehlikeli bir mahallede yaşıyoruz.”söz konusu.

Miçotakis, Türkiye ve Yunanistan’da yaşanan doğal afet ve kazaların ardından iki ülke ilişkilerindeki gelişmeye işaret ederek, şöyle konuştu: “Bir felaketin olmasını beklemek zorunda değiliz ve kalıcı bir gerilim durumunda yaşamak kaderimizde yok.”söz konusu.

Ancak Yunanistan Başbakanı Türkiye’ye yönelik suçlamalarına devam ederek ilişkilerin daha iyi olması konusunda ısrar etti. “Türkiye saldırgan söylemlerine son vermeli”İddia etti.

Mitsotakis, Türk hükümeti gün aşırı, gece adalarımızı işgal etmekten bahsediyorsa, bu doğal olarak bir güven ve iyi niyet ortamı oluşmasına pek elverişli değil” dedi.sözünü kullandı.

melikgazi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu