Haber

Saruhan Oluç’tan Bakan Nebati’ye: “Bir Otomotiv Firmasının Sahibi ‘Bu Arabaya Motor Koymazsak Fiyat Çok Ucuz Olur’ Derse Aynı…

HDP Kümelenme Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye, “‘Enerji ve altını çıkarırsak ithalat-ihracat dengesi o kadar da kötü olmaz diyorsunuz.’ Allah aşkına ne diyorsun ya şuna benzer bir şey oluyor ya bu bizim ürettiğimiz arabaya motor takmazsak arabanın fiyatı aslında çok ucuz olacak dese söylediklerinin aynısı.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı bütçeleri bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüyor. Genel Kurul’da konuşan HDP Küme Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na şu şekilde seslendi:

“‘Katil demekle dış politika olmaz’ diyorduk, haklı da çıktık. Böyle bir dış politika olur mu? Tahmin edebileceğiniz gibi birilerini hesaba çekeceksiniz, sonra buradan dış politika üreteceksiniz. ; olay bu değil milleti kandırıyorsunuz neden yunanistan ile nato ittifakı üyesi türkiye alman cumhurbaşkanının fransa cumhurbaşkanına “ben size füze yollarım, o gelir” dediğini duydunuz mu? Böyle bir şey yapamazsınız. Bir yandan yeni NATO konseptine imza atacaksınız, diğer yandan ‘Şanghay İşbirliği Örgütü ile flört ediyoruz’ diyeceksiniz. Bu siyaseti bu hükümet uyguluyor, sizi kınıyoruz.”

Oluç, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye de şöyle seslendi:

“Bütçe açığı bu. Bunu herkes biliyor. Cari açık yılda 50 milyar doları buluyor. Ne diyorsun? Bu ithalat sorunu, ‘Enerjiyi, altını çıkarırsak ithalat-ihracat’ diyorsun. Denge o kadar da kötü değil’.Neden bahsediyorsun Allah aşkına Böyle bir otomotiv firmasının sahibi ‘Ya ürettiğimiz arabaya motor koymazsak arabanın fiyatı ne olur’ dese. Aslında oldukça ucuz olacak’, aynen sizin dediğiniz gibi geliyor.Türkiye başından beri elektrik ithal eden bir ülke değil mi? Altın bu dış ticaret açığını anlatırken.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu